Najpopulárnejšie esport turnaje

Elektronické športy, obyčajne e-športy, existujú od 70. rokov minulého storočia. Tieto hry sa však rozbehli až v 90. rokoch minulého storočia a potom explodovali v roku 2000. Esportové hry sa vyvinuli z príležitostnej zábavy medzi priateľmi na profesionálny šport. Po pravde, e-športové turnaje existujú tak dlho ako videohry.

Krása hrania esport hier bola vždy súťažou, pričom prvé turnaje boli malé miestne súťaže, ktoré využívali formát hry typu head-to-head. Čo je to e-športový turnaj? To znamená, že hráči súťažia v konkrétnej hre počas stanoveného trvania. Pri každom turnaji súťažia jednotliví hráči alebo tímy podľa dobre definovaného formátu.

Najpopulárnejšie esports ligy a turnajeĎalšie veľké e-športové udalostiNajlepší hráči a tímyAko a kde staviť na e-športový turnaj

Zoznam esportových líg či turnajov je dlhý, pričom The International patrí medzi tie najprestížnejšie. The International je globálny e-športový turnaj pre Dota 2 vyvinutý a organizovaný spoločnosťou Valve. Od prvého turnaja v roku 2011 sa The International koná každý rok, s výnimkou ročníka 2020, ktorý bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Zobraziť viac

V roku 2021 usporiadal PGL Major Stockholm aka PGL svoj šestnásty Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) Championship v Štokholme vo Švédsku. Od 26. októbra do 7. novembra 2021 sa dvadsaťštyri tímov kvalifikovalo do súťaže v Avicii Arene prostredníctvom regionálnych hodnotení. S prize poolom 2 000 000 $ je toto podujatie prvým Majorom a jedným z prvých majstrovstiev v esporte od začiatku pandémie.

Zobraziť viac

Esport ligy turnajov sa v súčasnosti stali tak populárnymi. Preto je dnešný zoznam esportových turnajov dlhý. Ale hneď na vrchole sú tieto eSport majstrovstvá sveta League of Legends. Svetový šampionát League of Legends, jednoducho známy ako Worlds, organizuje Riot Games, je každoročným profesionálnym turnajom, na ktorom sa stretávajú najlepšie tímy League of Legends (LoL), aby na konci každej sezóny súťažili o titul.

Zobraziť viac

Ako jedna z prvých profesionálnych esport líg, Overwatch League (známa aj ako OWL) zastupuje tímy z celého sveta. Blizzard Entertainment spustil ligu v roku 2018 s 12 tímami. Po rozšírení na 20 tímov o rok neskôr liga začala stabilný vzostup, podporovaný popularitou Overwatch, e-športovej hry s 50 miliónmi hráčov v roku 2018.

Zobraziť viac

DreamHack je zábavná spoločnosť so sídlom vo Švédsku. Firma sa špecializuje na súťažné herné podujatia a je vlastnená spoločnosťou Modern Times Group (MTG), digitálnou zábavnou spoločnosťou so sídlom v Štokholme. Podľa Guinessovej knihy rekordov a Twin Galaxies ide o najväčšiu LAN párty a počítačový festival na svete. To (tento turnaj) sa môže pochváliť najrýchlejším internetovým pripojením na svete a má tiež najviac generovanej návštevnosti.

Zobraziť viac

Existuje len málo esport online turnajov väčších ako PUBG Global Championship. Víta najlepších hráčov bezplatnej hry Battle Royale. Tento titul zožal obrovský úspech na mobilných zariadeniach. Turnaj sa však hrá len na PC. Je to hlavne preto, že PUBG Mobile Club Open (PMCO) už ponúka platformu pre mobilných hráčov. PUBG Corporation organizuje PGC každoročne.

Zobraziť viac

Six Invitational od Ubisoftu si robí meno na globálnych esportových turnajoch. Každoročné online turnaje profesionálnych e-športov Rainbow Six Siege priťahujú niektoré z najlepších herných talentov na svete. Turnaj so sídlom v Montreale, kde Ubisoft pracuje na vývoji hry, hostí tímy, ktoré súťažia na majstrovstvách sveta.

Zobraziť viac

Apex Legends Global Series

Martina Nováková
WriterMartina NovákováWriter

Najpopulárnejšie esports ligy a turnaje

Existujú rôzne typy herných turnajov. Pravidlá a formáty sa výrazne líšia, ale príslušné DNA zostávajú vo všeobecnosti identické. Každý druh turnaja má pritiahnuť špecifické publikum a poskytnúť jedinečný zážitok hráčom, fanúšikom a dokonca aj stávkarom.

Či už ide o miestnu armature esports ligu alebo profesionálny turnaj, esportové udalosti môžu trvať niekoľko hodín alebo niekoľko dní, v závislosti od charakteru hry. Turnaje zvyčajne využívajú jednoduchý systém, v ktorom hráči alebo tímy postupujú po každom víťazstve, kým sa nerozhodne o víťazovi.

Aké sú najobľúbenejšie esport turnaje? Ľudia, ktorí vsádzajú na herné turnaje, sú často prekvapení, ako sa v posledných rokoch zmenili videoherné súťaže, najmä tie, ktoré si dlho nedávali pozor.

Úspech realizovaný napršportové hry sa do značnej miery inšpirovala veľkými šampionátmi a masívnymi výhrami, ktoré sú s nimi spojené. To znamená, že tu sú niektoré z najpopulárnejších e-športových udalostí z hľadiska sledovanosti a fondu cien.

Medzinárodný – Dota 2

International je nepochybne jedným z najväčších e-gamingových turnajov z hľadiska prizepoolu aj sledovanosti. The International má každý atribút ako jeden z najväčších majstrovstiev v e-športe.

Hostiteľom je spoločnosť Valve, majitelia a tvorcovia Hra Dota 2, tento turnaj s 18 tímami si udržal svoju popularitu na najvyššej úrovni od roku 2013. International je turnajom, na ktorý sa dá len pozvať -hore.

Podľa štatistík.com tento šampionát vyplatil v sezóne 2018/2019 na odmenách šialených 34 miliónov dolárov, pričom víťazný tím si odniesol cez 18 miliónov dolárov. Bohužiaľ, sezóna 2020 sa po pandémii COVID-19 neuskutočnila. Výherný fond pre rok 2021 predstavuje viac ako 40 miliónov dolárov.

CS: GO Major Championship

The Counter-Strike: Globálna ofenzíva (CS: GO) Championship je nepochybne najobľúbenejší a najväčší turnaj CS: GO. Toto podujatie predstavuje 24 tímov, ktoré bojujú o hlavnú cenu. Team Astralis sú aktuálne udalosti tohto herného podujatia, ktoré vyhrali posledné tri majstrovské tituly. Turnaj mal v predchádzajúcich piatich rokoch prize pool 1 milión $. Na šampionáte v roku 2021 sa však prizepool zdvojnásobil na 2 000 000 dolárov.

Majstrovstvá sveta League of Legends

Majstrovstvá sveta v League of Legends (LoL) boli spustené v roku 2011 a sú nepochybne jednou z najväčších e-športových udalostí pod slnkom. Rovnako ako International je prevádzkovaný Riot Games, ktoré vyhrali hru. Tento turnaj je nepochybne najväčší a najobľúbenejší liga legiend turnaj na celom svete.

Tento turnaj je známy najmä svojimi intenzívnymi a dramatickými zápasmi, pričom súťaž je emotívna pre hráčov aj fanúšikov. Majstrovstvá sveta v LoL obsahuje niektorých z najlepších hráčov LoL vybraných z regionálnych súťaží. Na nedávno skončených majstrovstvách v roku 2021, ktoré sa konali na Islande, si víťaz odniesol domov 2 225 000. Tohtoročný cenový fond má rovnakú hodnotu ako minuloročné podujatie, no distribúcia ešte nebola oznámená.

Overwatch World Cup (OWWC)

OWWC je každoročný e-športový turnaj organizovaný spoločnosťou Blizzard Entertainment, Overwatchvývojár. Toto podujatie sa začína vo veľkom štýle, pričom Blizzard vyberie 24 najsilnejších tímov na celom svete na základe ich priemerného hodnotenia schopností. Všetky krajiny sú potom rozdelené do skupín, kde sa súťaž začína.

Táto hra sa teší veľkej príťažlivosti. Tu je kicker, fanúšikovia majú vzácnu šancu vybrať si trénerov svojho tímu. Zapojenie fanúšikov do výberu zostavy je nepochybne skvelý spôsob, ako dostať fanúšikovskú základňu do akcie.

V minulosti táto liga prilákala viac ako 300-tisíc divákov. Pokiaľ ide o cenový fond, tím USA vyhral podujatie v roku 2019 a odniesol si 90 000 dolárov. Majstrovstvá sveta 2022 sú naplánované na november 2022, no výherný fond je ešte oficiálne oznámený.

Ďalšie veľké e-športové udalosti

Svetový pohár FIFAe

FIFA je veľmi populárna videohra a patrí medzi najpredávanejšie hry všetkých čias. Nedávno uzavretá Výzva FIFA 21 je najsledovanejším podujatím EA po celkovom sledovaní jedného milióna hodín. Celá séria EA Sport je vyvrcholením hlavnej udalosti, Majstrovstiev sveta FIFAe, na ktorej sa zúčastňuje 32 najlepších hráčov z celého sveta bojujúcich o prize pool 500 000 $.

Call of Duty (CoD) liga

The ligy CoD je nepochybne vrcholom hry Call of Dugamingrts. Aj keď sa uskutočnilo niekoľko turnajov CoD, liga CoD je relatívne nová, založená v roku 2020. Toto videoherné podujatie sa koná niekoľko mesiacov a vystupujú v ňom najlepší hráči e-športov sveta sWorld's the World. Séria CoD z roku 2021 ponúkla obrovský cenový fond vo výške 5 miliónov dolárov, pričom šampión playoff získal 1,2 milióna dolárov.

PUBG Global Championship

The PUBG Global Championship je najväčšou udalosťou v kalendári PUBG eSports. Tento medzinárodný turnaj pozýva najlepšie svetové tímy PUBG. Séria 2021 sa konala v Južnej Kórei a vyhral ju čínsky tím NewHappy s výhrou 1,3 milióna dolárov. Pozoruhodné je, že celková odmena za súťaž bola mierne nad 2 milióny dolárov.

Elektronická športová liga

The Electronic Sports League (ESL) je konglomerát rôznych esports tímov vlastnených a prevádzkovaných pod rovnakým názvom. Turnaj sa hrá v štyroch hlavných divíziách, medzi ktoré patria:

 • Hrajte ESL
 • ESL National Championship: Kvalifikačný turnaj obmedzený geografickými polohami
 • ESL Pro Tour: Okruhové podujatie s tromi titulmi (CS: GO, Warcraft III a StraCraft II)
 • ESL One

Zo všetkých turnajov ESL má ESL One Series najväčšiu finančnú odmenu s viac ako 12,5 miliónmi dolárov, ktoré sa delia v rámci 60+ esports šampionátov.

Najlepší hráči a tímy

Kto sú najlepšie e-športové tímy a hráči vo svete? Aké sú najlepšie tímy? Odpovedať na ktorúkoľvek z týchto otázok mohlo byť pred desiatimi rokmi pritiahnutým snom. Za posledných pár rokov sa niektorým hráčom a tímom podarilo postaviť sa medzi dav.

Hráči

V priebehu rokov mnohí hráči nazbierali milióny výhrami na niektorých z najväčších e-športových turnajov a podujatí. Je zaujímavé, že niektoré zostali v priebehu rokov konzistentné. Tu sú niektorí z najlepších hráčov videohier na svete.

 • Falošný: Skutočné meno, Lee, Sang Hyeok, je zďaleka najviac vyznamenaný hráč eSports, keďže je jedným z dvoch ľudí, ktorí vyhrali majstrovstvá sveta v LoL. Vyhral aj niekoľko profesionálnych titulov vrátane All-Star Paris 2014, Mid-Season Invitations v rokoch 2016 a 2017 a IEM World Championship v roku 2015.
 • Get_Správny – Skutočné meno, Christopher Alesund, je považovaný za najlepšieho hráča CS: GO, ktorý zdobí hru, pričom získal množstvo popredných umiestnení na medzinárodných herných turnajoch.

Medzi ďalších vynikajúcich hráčov patria: Flash (Lee, Young Ho) a f0rest (Patrik Lindberg)

Tímy

Niektoré tímy boli v priebehu rokov vynikajúce, pokiaľ ide o tímové športy. Tu sú niektoré z najviac zdobených tímov eSports na svete.

 • Virtus.pro
 • Fnatic
 • Zlí géniovia
 • OG
 • Team Liquid
 • Astralis

Ako a kde staviť na e-športový turnaj

Ako môžem staviť na e-športy?

Táto otázka sa objavuje často. Aj keď existujú určité rozdiely medzi e-športmi a tradičnými športmi, v stávkovaní nie je veľa rozdielov. Podobne ako pri športových stávkach je znalosť turnaja kľúčom k prijímaniu informovaných rozhodnutí.

Každý stávkujúci by mal začať tým, že pochopí hru skôr, ako začne skúmať žáner alebo turnaj. Hráči musia začať oboznámením sa s hráčmi, tímami a povahou hry. Stávkovanie by nemalo byť ťažké. Predpoklad stávkovania eSports je jednoduchý: vyberte si tím alebo hráča, ktorý má najväčšiu šancu vyhrať zápas alebo udalosť, a rozhodnite, ktorý kurz predstavuje najlepšiu hodnotu.

Kde staviť na esporty?

S mnohými stávkovými kanceláriami, ktoré dnes pokrývajú udalosti v oblasti videohier, fanúšikovia eSports neustále hľadajú najlepšie e-športové online stávkové stránky. Každý bookmaker musí byť v určitom zmysle jedinečný.

Predtým, ako prepadnú lákavým stimulom a ponukám peňazí zadarmo, mali by sa hráči hlbšie zaoberať rôznymi faktormi, ako je stav licencií, reputácia, platobné metódy, pokrytie turnajov v elektronických hrách a rozsah stávkových trhov. Najlepšie online stávkové stránky eSport by mali byť v zásade tie, ktoré komplexne riešia potreby hráčov.

About the author
Martina Nováková
Martina Nováková
About

Martina Nováková, pravý skvost z srdca Slovenska, je známa svojou odbornosťou v lokalizácii online kasínových sprievodcov. S viac ako dvoma desaťročiami skúseností dokonale prispôsobuje obsah slovenskému publiku, zabezpečujúc relevanciu a rezonanciu.

Send email
More posts by Martina Nováková