Všetko, čo by ste mali vedieť o: Esports Game Genres

Tipujúci môžu staviť na niekoľko žánrov eSports a každý žáner má svoje jedinečné vlastnosti. V tomto článku budeme diskutovať o tom, aké sú rôzne žánre e-športov a ako sa navzájom líšia. Stávkujúci musia získať toto pochopenie, aby vedeli, kam umiestniť svoje peniaze. Samozrejme, že chcete staviť na eSports hry, ktorým rozumiete, ako fungujú. Nasleduje zoznam najpopulárnejších herných žánrov v eSports.

Martina Nováková
WriterMartina NovákováWriter

Strieľačky z pohľadu prvej osoby (FPS).

FPS hry sú jedným z najpopulárnejších žánrov eSports a pozostávajú z eSports hier, ktoré využívajú perspektívu prvej osoby, aby hráčom poskytli pohlcujúci zážitok. Overwatch od Blizzard Entertainment je jednou z takýchto hier, ktorá pri svojej hre využíva pohľad z pohľadu prvej osoby a poskytuje publiku súťaživé hry a zábavu. Overwatch je jednou z najhranejších hier a jednou z najlepšie streamovaných hier na Twitchi od roku 2022. Medzi ďalšie FPS eSports tituly patria Counter-Strike: Globálna ofenzíva (CS GO), Call of Duty: Warzone, bojiskoa dúha šesť obliehanie, okrem iného.

FPS hry sú medzi stávkarmi obľúbené, pretože ponúkajú vynikajúce zapojenie hráčov a ich udržanie. Samotný počet hráčov prítomných v hrách FPS tiež zvyšuje ponuku stávok na e-športy. Rastúca popularita hier FPS z nich robí najlepšie hodnotenú kategóriu na mnohých stránkach so stávkami na e-športy. Len ťažko budete hľadať stránku so stávkovaním eSports bez FPS hier. Navyše, keďže hry FPS sa hrajú na štadiónoch na veľkých podujatiach a sú vysielané naživo, priťahujú veľké publikum.

Strategické hry

Strategické hry sú e-športové hry, ktoré zahŕňajú stratégiu a taktiku. Aby hráč vyhral, musí kombinovať stratégiu so správnym vykonávaním taktiky. Jednou z najznámejších strategických hier je Civilizácia, no dnes už nejde o esport hru. Hráč potrebuje rozvíjať svoju civilizáciu a vybudovať infraštruktúru, ktorá môže byť použitá počas celého kola alebo na určitú dobu.

Popularita strategických hier sa postupom času zvýšila, pretože si vyžaduje kritické myslenie a aktívnu myseľ, aby ste mysleli dopredu a identifikovali dôležité pohyby v každom ťahu, aby ste získali väčšiu výhodu nad súperom. Vďaka týmto dvom faktorom je sledovanie strategických hier príjemné a skvelé na stávkovanie.

Esport strategické hry

Okrem Civilizácie patria aj ďalšie e-športové tituly založené na stratégii Starcraft, Warcraft, Hearthstone (je to kartová hra) a Doba impérií. Napríklad v Starcrafte môže byť mapa obrovská a hráči si musia premyslieť stratégiu predtým, ako pošlú svoju armádu cez mapu, aby zablokovali nepriateľské jednotky.

Je možné použiť mnoho jedinečných stratégií, ako je útok, budovanie základne atď. Hráči alebo tímy tu musia využiť svoje multitaskingové schopnosti, pretože strategické hry vyžadujú veľa pozornosti. Musia si zapamätať údaje o svojich zdrojoch, jednotkách, kde sa nachádzajú ich nepriatelia a musia plánovať vpred, pričom musia zároveň ovládať svoju civilizáciu alebo jednotky.

Battle Royale

Battle Royale hry sú jedinečný žáner zahŕňajúci rýchle, akčné hry, kde hráči musia bojovať až do smrti. Toto sú v podstate hry Battle Royale; sú krátke a hráči musia zabiť toľko svojich protivníkov, koľko len môžu v časovom rámci. Obvykle sa priestor na mape časom zmenšuje, pričom hráč alebo tím (max. 4 hráči) musí počas cesty prežiť a zabiť svojich protivníkov. Počet ľudí, ktorí hrajú tieto hry, sa rapídne zvýšil, vďaka čomu sa Battle Royale stal obľúbeným žánrom e-športov.

Popularita hier Battle Royale pramení zo skutočnosti, že poskytujú jednoduchý vstupný bod videohry. Majú tiež vysokú angažovanosť hráčov, pretože cieľom je zabiť ostatných pomocou každej dostupnej príležitosti a pri relatívne nízkom riziku, že ich zabijú iní hráči alebo NPC. Vďaka ich vzrušujúcej hre majú ľudia tendenciu sledovať tieto hry pre zábavu.

Battle Royale hry zahŕňajú PlayerUnknown's Battlegrounds, Fortnite, Apex Legends, Vojnová zónaa Paladins. Majte na pamäti, že niektoré hry Battle Royale môžu na hranie vyžadovať špičkový počítač, zatiaľ čo iné nie. Ak teda máte nízky rozpočet, možno budete chcieť pri výbere hry postupovať opatrne.

MOBA

MOBA, v plnej hre Multiplayer Online Battle Arena (MOBA). Ide o multiplayerový režim strategickej hry. Jeden hráč prevezme úlohu postavy a ďalší hráči prevezmú úlohy nepriateľov. Hráči MOBA sa nazývajú „hrdinovia“, „šampióni“ alebo „agenti“ (teda postava, ktorá ovláda hru MOBA), ktorí majú svoje špecifické zručnosti a schopnosti. Snažia sa zničiť základňu nepriateľov tým, že získajú dostatok zdrojov a skúseností a porazia svojich protivníkov, aby vyhrali hru. Každý tím má 5 hráčov, ktorí majú zvyčajne svoje vlastné úlohy: stredný hráč, jungler, bot laneres (adc a support) a top-laner. Všetci musia spolupracovať, komunikovať a vedieť, kedy sa pustiť do boja. Cieľom je zničiť hlavný cieľ, „Nexus“, ale tímy musia cestou zničiť veže, aby sa dostali do záverečnej fázy.

Popularita hier MOBA sa časom zvýšila, pretože poskytujú jednoduchý vstup do strategických hier v reálnom čase. Vďaka jednoduchým pravidlám a rýchlej hrateľnosti majú tiež vysokú angažovanosť hráčov. Existuje veľa hier MOBA eSports online, ale medzi tie najobľúbenejšie patria Dota 2, Heroes of the Storma liga legiend.

Dota 2 je najväčší digitálny turnaj na svete zahŕňajúci ľudských hráčov, s viac ako 100 miliónmi registrovaných hráčov na celom svete. Finále tohto podujatia prináša výherný fond v hodnote desiatok miliónov dolárov a dostal názov The International.

Heroes of the Storm je tiež veľmi populárny medzi hráčmi na celom svete. Je to počítačová hra vyvinutá spoločnosťou Blizzard Entertainment a vydaná v roku 2015 po obrovskom úspechu pri beta testovaní. Obsahuje postavy z rôznych franšíz Blizzard, ako sú Warcraft, Overwatch, Diablo a StarCraft: Brood War.

League of Legends je MOBA hra, ktorá sa stala mimoriadne populárnou v eSports. Vznikla v roku 2009 a odvtedy sa stala jednou z najhranejších hier. Od roku 2022 hrá LoL každý mesiac najmenej 100 miliónov ľudí.

Bojové e-športové hry

Bojový žáner eSports je pravdepodobne najstarší žáner eSports na trhu. Už v 90-tych rokoch sa bojové eSports hrali s hráčmi, ktorí si to vydupali na PC, Xboxe alebo konzole Playstation. Dva príklady populárnych bojových hier zahŕňajú Capcom's Séria Street Fighter, Séria Mortal Combat a seriál SNK Fatal Fury. Hry sú podobné tradičným športom; mnohí tipujúci môžu tieto hry spájať s inými športmi. Medzi ďalšie hry tohto žánru patria Tekken, Soul Caliber a Kráľ bojovníkov.

Existujú štyri typy eSports bojových hier. Zahŕňajú 2-D bojovníkov, 3-D bojovníkov, 5-D bojovníkov a platformových bitkárov. 2-D bojové hry sú také jednoduché; sú to 2-D škriatkovia, ktorí sa posúvajú na obrazovke nahor. Každá 2-D bojová hra má svoje jedinečné pohyby, ale hráči môžu použiť rovnaké techniky na porazenie svojho súpera.

3-D bojové hry vyzerajú pri hraní takmer ako tradičný futbal; neexistujú žiadne prekážky ani obmedzenia, pokiaľ ide o to, ako ďaleko môže športovec preskočiť ihrisko alebo akú veľkú váhu môže zdvihnúť. K tradičným športom majú najbližšie 5-D stíhačky. Hrajú sa na 2D ihrisku, ale virtuálni športovci dostanú kompletné 3D telo. Bojujúci hráč môže pohybovať svojou postavou hore, dole, dopredu a dozadu z miesta, kde má byť.

Závodné a športové simulátory

V žánri závodných a športových simulátorov musia hráči hrať čo najlepšie v rôznych vozidlách alebo športových tímoch. Hráči proti sebe súťažia v náročnom prostredí. Medzi obľúbené pretekárske a športové hry patria FIFA, NBA2K, Project Gotham Racing, Gran Turismo, Forza Motorsport a séria Tiger Woods PGA Tour. Súboje nie sú medzi vodičmi v týchto hrách také súťaživé ako v bojových hrách, ale štýl súťaže v niektorých smeroch pripomína tradičné športy.

Simulátory majú realistickú grafiku, ktorá sa veľmi podobá skutočným pretekom a štadiónom. Hráči si môžu vybrať z ponuky pretekárskych áut, aby mohli jazdiť alebo súťažiť v rôznych športových podujatiach pomocou virtuálneho futbalového ihriska.

Existujú dva typy simulačných eSports hier: SimSport a TrackMania. SimSport zahŕňa profesionálne pretekárske série, ako je FIA World Touring Car Series. SimSport obsahuje aj sériu reálnych športov ako F1, Nascar, MotoGP a ďalšie.

V pretekoch TrackMania si hráči môžu vybrať z množstva vozidiel na jazdu na rôznych tratiach vo virtuálnom svete. Hráči sa môžu striedať v jazde a snažiť sa prekonať čas súpera na jednej trati alebo súťažiť vo viacerých pretekoch súčasne na rôznych tratiach, ktoré zahŕňajú prekážky, ako sú skoky a tunely.

Na aký typ e-športovej hry je najlepšie staviť?

Existuje veľa eSports hier, na ktoré môžete staviť. A aj keď najlepšia e-športová hra na stávkovanie môže závisieť od tipujúceho, existujú e-športové hry, ktoré mnohí tipujúci milujú. Pri výbere najlepších eSports hier na stávkovanie by stávkujúci mali zvážiť také faktory, ako je celková obľúbenosť hry, minimálny a maximálny vklad, úroveň zručností potrebných na výhru a jej štruktúra.

To znamená, že niektoré z najlepších hier eSports, na ktoré môžete staviť, zahŕňajú:

Overwatch

Táto hra bola opísaná ako "mix medzi Pongom a "Call of Duty." Cieľom je zničiť súperovu základňu a zároveň brániť svoju vlastnú." S jednoduchými pravidlami, jednoduchou hrateľnosťou a rýchlou akciou, Overwatch sa rýchlo stáva jednou z najpopulárnejších eSports hier.

Dota 2

Toto je online bojová aréna (alebo MOBA), ktorú hrajú dva tímy s piatimi hráčmi na každej strane (na rozdiel od troch v League of Legends). Stávkujúci si okrem iných stávkových trhov môže vybrať, či bude staviť na najlepšie tímy Dota 2 alebo najlepších hráčov Dota 2.

Counter-Strike: Globálna ofenzíva

Toto je strieľačka z pohľadu prvej osoby, ktorá sa hrá v tímoch teroristov a protiteroristov. Táto hra je skvelá na stávkovanie vďaka svojej rozsiahlej komunite, ľahko pochopiteľnej povahe a rôznym dostupným možnostiam stávkovania.

About the author
Martina Nováková
Martina Nováková
O

Martina Nováková, pravý skvost z srdca Slovenska, je známa svojou odbornosťou v lokalizácii online kasínových sprievodcov. S viac ako dvoma desaťročiami skúseností dokonale prispôsobuje obsah slovenskému publiku, zabezpečujúc relevanciu a rezonanciu.

Send email
More posts by Martina Nováková